Search
  • Sindija

Sākam no paša sākuma. Mikrobioma.


Mikrobioms ir visi organismi, kuri dzīvo cilvēka ķermenī. Kopums. Baktērijas, vīrusi utt., organisma iekšpusē, gan ārpusē. Bez šiem mikroorganismiem mēs nevaram normāli pastāvēt. Katrai personai mikrobioma ir pilnīgi atšķirīga. Simbioze (abpusēji labvēlīgas starpsugu attiecības) - mēs viens otram esam vajadzīgi, un daram vajadzīgus, svarīgus darbus. Tas pats notiek mūsu organismā, katrs mikroorganisms ir piederīgs citam, kurš savukārt ir piesaistīts citam tālāk. Veselam organismam un imūnsistēmai tas ir ļoti būtiski, tāpēc ķermenim ir nepieciešami mikrobi. Kādreiz tika uzskatīts,ka mikrobi ir pretinieki, kamēr 100 triljonu mikrobu aizsargā savu saimnieku. Cilvēkam ir vairākas mikrofloras - uz ādas, mutē , deguna dobumos, zarnu traktā,plaušās gan vagīnā . Tie visi regulē veselību. Tās iedalās trīs mikroorganismu grupās :

Derīgās – Probiotiķi, bifido un laktobaktērijas (vaginālie ceļi);

Nosacīti patogēnās – stafilokoki, streptokoki un zarnu nūjiņa un citas;

Patogēnās – Salmonellas, pienskābās baktērijas, dizentērijas baktērijas; Starp citu arī ‘’laimes hormonu’’ cilvēka ķermenī regulē baktērijas. Slimību attīstība pēdējās dekādēs ir vājprātīga. Astma, autisms, diabēts, alerģiskās reakcijas. Var uzskatīt, ka vaina ir uzturvielās UN mikroflorā. Trūkstošās baktērijas. Kur viņas paliek? Kas viņas iznīcina? Vai tā ir ilgstoša antibiotiku lietošanas ietekme? Tās aktīvi sāka lietot kopš 1940. gada, kad cilvēki saprata, ka antibiotikas spēj izārstēt iekaisumus.

Mūsdienās dzemdības notiek pilnīgi sterilā un cilvēka mikroorganismiem nedraudzīgā vidē. Sterilas grīdas, antibiotikas, kuras lieto katram gadījumam dzemdībās, kas burtiski iznīcina VISUS mikrobus nešķirojot vai tie ir labie, vai ļaunie. Jā, antibiotikas ir neizbēgamas, ja tās tiešām ir nepieciešamas neko tur nepadarīsi. Ir jālieto. Taču reizēm ir vērts pārdomāt, varbūt ir alternatīva? Vai tiešām šajā situācijā AB ir vienīgā izvēles iespēja...

Tātad baktēriju maiņa - tās kuras mūs pasargā pazūd un tas būtiski izsit no līdzsvara visu mikroorganismu sistēmu. Attīstās slimības.

Pārāk tīri (attīrīti) ūdeņi. Šajās dienās lielākais agresors - dezinfekcijas līdzekļi. Cilvēki sevi hermētiski ieslēdz mājokļos, mašīnās un ofisos, būtiski ierobežojot mikrobu pieejamību, it kā mēģinot pasargāt imūnsistēmu, lai gan patiesībā imūnsistēmas stiprināšanai ir nepieciešami mikrobi. Veram vaļā logus, ļaujot mikrobiem piepildīt telpas. Mikrobus nogalina arī rūpnieciski pārstrādāts ēdiens. Un tas ir cilvēku veidots ēdiens. Jebkuri cukuri, alkohols, augu eļļas, cepumi un konditoreja kopumā - tie visi bloķē sintēzi organismā. Vairāk svaigus dārzeņus un salātus. Dārziņš kurā rakties, un suns - mikrobu vislabākais pārnēsātājs. Pēc antibiotiku lietošanas noteikti iesaku lietot probiotikas ( no grieķu val. nodzīmē ''dzīvība'' ), pat ja neesi lietojis antibiotikas , vari iziet probiotiku kursu, izdarīt labu darbu savam organismam. Ja gribi izrādīt pavisam lielu mīlestību savai mikrobiomai, tad komplektā ar probiotiku uzņem prebiotiku ar dabīgi raudzētiem, skābētiem produktiem.

Māte un bērns. Sievietes patērē ļoti daudz enerģiju, jo bērniņš strauji aug. Grūtniecei tikmēr ir risks būt pakļautai vairākām veselības problēmām, kļūstot gandrīz par diabētiķi, metabolisms arī strādā slikti. Labi, ka ir baktērijas, kuras palīdz tikt galā ar šīm un citām veselības problēmām. Vaginalā mikroflora ir ļoti svarīga, tā mainās strauji grūtniecības laikā, izdalot draudzīgas baktērijas. Tās ir kā bifido baktērijas. Laba veselība sākas ar labu mikrofloru augļa mātei . Kādreiz bija pieņemts mātes pilnīgi noskūt, veikt klizmu un lietot antiseptiskus līdzekļus, lai pasargātu bērnus no mikrobiem. Bērni nedzimst sterili caur dzemdību kanāliem. Mammas mikroflora ir bērniņam visur, mutē gan degunā, pat norij mammas jogurtu .

Tiklīdz piedzimst bērniņš caur dzemdību kanāliem, zīdaini sāk apņemt mikrobi, un tie nodod informāciju visai atlikušajai dzīvei - tie izglīto par imūnsistēmu, kādu ēdienu izvēlēties, lai uzņemtu nepieciešamās uzturvielas, kā arī toksīnu un zāļu ietekme uz veselību. Toties ķeizargrieziena gadījumā. zīdaiņa ādu sāk kolonizēt mikrobi no slimnīcas vides, kas ir pilnīgi atšķirīgs kopums no mūsu sugas. Ir slimnīcas, kuras praktizē stundu pēc operācijas, zīdaini apsmērē ar māmiņas vaginālo mikrofloru. Apslauka ādu, gan ar vates kociņu muti. Mūsdienās ir skaidrs, ka no bakteriālā viedokļa jaundzimušajam ideāli der un ir steidzami nepieciešams kontakts tikai ar vienu personu - viņa māti. Krūtsbarošana palīdz sakārtoties mazuļa mikrobiomai savā optimālajā stāvoklī. Ar krūti baroti mazuļi saņem daudz dažādu zarnu baktēriju veidu, nekā viņu - ar pudeli barotie draugi.

*Par probiotiku lietošanu un devām sev vai savam mazulim, noteikti konsultējies ar savu ģimenes ārstu, vai mazuļa pediatru.

Izmantotie materiāli ''Microbirth The Film'' M.Odent ''Childbirth and evolution of homo sapiens'' https://dzivovesels.wordpress.com/tag/mikrobioms/ https://www.bewell.com/blog/build-a-better-microbiome/ http://www.popsci.com/nurturing-babys-microbiome-and-after-birth http://www.probiotikas.lv/index.html


154 views0 comments