Search
  • Sindija Tabaka

Kas ir Pēcdzemdību nomāktība, un ar ko tā atšķirās no Pēcdzemdību depresijas


Grūtniecības mēneši ir pagājuši, bērniņš ir uz rokām, bet viss kaut kā nešķiet tik rožaini. Kāpēc jūti trauksmi nevis mieru?

Mīļo māmiņ. Tagad pēc dzemdībām Tavā ķermenī hormonu līmenis strauji krītas, tai pašā laikā - citi hormoni, kuri atbild par piena ražošanos sāk rosīties.

Emocijas jaucās no patīkamas pacilātības un uzmundrinājuma, uz nemieru, aizkaitinājumu. Neiazmirsīšu pieminēt raudāšanu par lietām, kuras pirms tam itin nemaz nesatrauca... Emociju iespaidā bieži vien uzdod sev jautājumu, vai esmu laba mamma? Sajūta, ka bērnkopība ir kaut kas ļoti sarežģīts. Tam klāt pievienojas vainas sajūta, jo bērniņš taču ir tik ļoti gaidīts...

To sauc par pēcdzemdību nomāktību, tautā saucamajām raudāmdienām, jeb no citām zemēm ņemtais nosaukums Baby Blues. Ar nomāktību saskarās no 40-80% sievietes visā pasaulē. Zem šī nosaukuma slēpjas emocionālās pašsajūtas svārstības kā raudulība, trauksme, dusmas, izmisums. Bezmiegs. Ar vienām pašām fiziskām pārmaiņām ir pietiekami, lai veicinātu Baby blues. Labā ziņa ir tāda, ka nomāktība nav ilgstoša. Tā pāriet apmēram divu nedēļu laikā no dzemdību dienas, ar katru dienu jūtot skaidrāku galvu.

Baby Blues ir iespējams atvieglot saucot palīgā tuviniekus, draugus vai dūlu. Noteikti aprunājies ar kādu, kuram vari uzticēties par savām sajūtām, nevajag turēt sevī. Neticami, cik cilvēks var justies labāk pēc atbalsta un mīļa vārda. Atvieglo ikdienu - dari tikai nepieciešamos darbiņus, lai aprūpētu sevi un bērniņu. Pēc iespējas nosnaudies kopā ar mazuli, pat desmit minūšu snauda ir no svara. Svaigs gaiss vismaz piecpadsmit minūtes dienā. Izvairies no pārlieku daudz apmeklētājiem katru dienu. Ir jauki, ja kāds ir klāt un nejūties kā izstumta no apkārtējās pasaules, taču neskaitāmus ciemiņu apmeklējumus ar kūkām pataupi vēlākam laikam. Kaut arī pēcdzemdību nomāktībai un pēcdzemdību depresijai simptomi ir tādi paši, ir viena būtiska atšķirība. Ar katru dienu tā kļūst spēcīgāka. Ja divas nedēļas pēc dzemdībām nejūti uzlabojumus, noteikti jāgriežas pie speciālista uz konsultāciju. Ja pazīsti kādu māmiņu, kurai varētu būt Baby blues, vislabākais veids kā viņu atbalstīt ir dot iespēju parūpēties par sevi. Jaunā dienas kārtība var būt ļoti nogurdinoša, un tādas vienkāršas lietas kā duša un kārtīga maltīte jaunajai māmiņai bieži vien ir kā nesasniedzams sapnis. Palīdzi saprast prioritātes. Labprāt atbildēšu uz jautājumiem, vai sniegšu konsultāciju. Uzraksti man uz e-pastu sindija.tabaka@gmail.com .

Izmantotie materiāli

Walker Karaa ''Transformed by postpartum depression'' ; https://www.babycenter.com/0_the-baby-blues_11704.bc; http://www.mammamuntetiem.lv/articles/30969/sis-par-pecdzemdibu-depresiju-ir-jazina-ikvienai-jaunajai-mammai-un-tetim/; Kā arī apmeklēto kursu materiāli.


73 views0 comments