Search
  • Sindija Tabaka

Kā zināt, ka jaundzimušais ir paēdis?


Šoreiz runāsim par pavisam agrīnu laiku, no 1 - 4 zīdaiņa dzīves dienu. Šajās emocionāli pilnajās dienās, pats galvenais māmiņas un jaundzimušā uzdevums ir vairot pienu krūtīs. Parasti māmiņas ir ļoti norūpējušās , kā gan lai zina, ka mans mazulis ir paēdis?! Es šajā rakstā nosaukšu vairākus veidus un pazīmes, kas apliecina, ka bērniņš ir paēdināts un viņam pietiek barības vielas, lai pilnvērtīgi augtu un attīstītos.

1.''Pagaidi,līdz piens atnāks'' Tas ir pārprasts un nemedicīnisks raksturojums. Tā aizvien saka mūsdienās, pēc kā arī rodas pārpratums un jaunās māmiņas šo informāciju uztver kā ''man nav piena vispār'' , un ir jāgaida aptuveni noteikts laiks līdz tas atnāks... Patiesība ir tāda, ka piens tev jau ir. To sauc par pirmpienu. Varbūt pamanījusi grūtniecības laikā uz krekliņa vai krūštura iedzeltenus pleķus? Pirmpiens ir ideāli piemērots tavam zīdainim, un pirmās aptuveni četras dienas, pilnīgi pietiek, kamēr zīdaiņa ķirša lieluma kuņģis pakāpeniski pierod pie piena vairošanās. Kā arī no praktiskā viedokļa jums ir laiks apgūt krūtsbarošanu, kamēr krūtis nav cietas un jūtīgas. Svars. Pēc deviņiem augļūdeņos pavadītiem mēnešiem, papildus šķidrumi ir pēdējais, kas ir vajadzīgs, tāpēc pilnīgi pietiek ar pirmpienu. Šajā laikā zīdainis zaudē šos liekos šķidrumus un pieļaujamais procents no dzimšanas svara līdz 4 dzīves dienai 7%-10%. Ja ir pazaudēti vairāk kā 10% iesaku aplūkot krūtsbarošanu tuvāk, vai viss ir kārtībā. Smalkas ēdienreizes vairākas reizes diennaktī (8x-12x) pa 10-20minūtēm katra krūts vismaz, ļaujot pabeigt pirmo, un tikai tad piedāvāt otru. 2.Autiņbiksītes Noteikti esi jau dzirdējusi par to cik daudz jābūt pieslapinātam autiņbiksītēm. Par cik pirmpiens ir tik maz, burtiski dažas piles, tā pat arī autiņbiksēs pirmās dienas nesagaidīsi piečurātas upes. Kā pieniņš pakāpeniski pavairojās, ta pat arī izčurātais daudzums. Shēma ir ļoti vienkārša (skaitās pilnīgi piečurāts) 1 diena - 1 autiņbiksītes (turpmāk A) 2 diena - 2 A

3 diena - 3 A

4 diena - 4 A

3. Kaka Visapspriestākais temats jaunās māmiņas dzīvē, un ne velti, jo tas ir viens no pašiem galvenajiem rādītājiem. Pirmā kaka, ko sagaidām ir mekonijs, kas nav veidots no piena, un ir pilnīgi melna un grūti nomazgājama. Ar krūti barotiem bērniņiem pirmo četru dienu laikā pakāpeniski mainās kakas krāsa no melnas līdz iezaļai - zaļgani dzeltena. Shēma izskatas šādi (skaitās diametrā vismaz 2,5cm liela) 1 diena - 1 melna

2 diena - 2 melnas 3 diena - 3 melni zaļas 4 diena - 3/4 zaļgandzeltenas Ja līdz 4 dienai kaka ir aizvien melna, pienācis laiks pārbaudīt mazuļa svaru! Ja dzeltena kaka parādās ātrāk kā 4 diena, tas nozīmē, ka viss lieliski iet uz priekšu.

4. Nav režīma, jeb barošana pēc pieprasījuma Pilnīgi normāls posms, kurš ar laiku regulēsies, tāpēc šajā laika posmā ir ieteicama palīdzība no kāda tuvinieka, kurš var uzņemties rūpes par mājsaimniecību, gatavošanu vai vecākajiem bērniem. Kā jau augstāk minēju, māmiņas un zīdaiņa galvenais uzdevums šobrīd ir vairot pieniņu un starplaikos atpūsties.

5. Gāzes Pirmajās dienās gāzītes vēderā ir pilnīgi normāli, un tas nav saistīts ar kolikām, vai mammas apēsto ēdienu. Zīdainīša gremošanas sistēma ir sākusi strādāt, līdz ar ko ir gāzes.

Materiāli no Breastfeeding made Simple http://breastfeedingmadesimple.com/


166 views0 comments