top of page
Search
 • Writer's pictureSindija Tabaka

Es esmu gatava beigt krūtsbarošanu, bet mans bērns nē...

Sākot savu dūlas karjeru vienmēr uzsvēru, ka krūtsbarošana ir mana mīļākā tēma - liels bija mans pārsteigums, kad saņēmu daudz jautājumus par to kā pareizi tieši pārtraukt krūtsbarošanu, nevis kā uzsākt. Tajā pašā laikā pārņēma prieks, Cik daudz māmiņas ir izvēlējušās barot ekskluzīvi, un nav jautājumi, kā zīdaini pielikt pie krūts ir daudz mazāk.

Kurš pieņem lēmumu - māte vai bērns?

Šeit varu teikt, ka lēmumu pieņemt ir tiesīgas tikai un vienīgi abas iesaistītās puses. Neatkarīgi vai spiestu apstākļu dēļ, vai sajūta ka nu laiks , neviens cits izlemt Tavā un bērna vietā nevar. Jūs varat strādāt kopā , viens otram palīdzot vai arī izlemt katrs atsevišķi ...

Zinātnieki ir izpētījuši, ka bērni paši beidz krūtsbarošanu vecumā no 1,5g līdz 6g vecumam, vai agrāk. Ja no krūts zīdainis atsakās pirmā gada laikā, visticamāk mazajam diētā pārāk strauji un intensīvi ir izmainījusies ar piebarojumu.

Ja reiz māmiņa ir izlēmusi beigt krūtsbarošanu , tas ir jādara pārliecinoši. Tāpēc vispirms es iesaku atbildēt sev godīgi - kāds ir iemesls, kāpēc? Vai es to gribu pati, vai esmu gatava ? Tā pat vari pajautāt mazajam cilvēciņam, ko viņš par to domā. Pēc tam kad esi sev atbildējusi, vari doties tālāk uz sekojošiem punktiem...

Nevajadzētu pārtraukt pēkšņi, vienas dienas laikā. Kā arī mammai pavisam noteikti nevajadzētu doties prom uz trīs vai četrām dienām, lai mazā sirsniņa aizmirstu par krūti. Gluži pretēji, tas var izraisīt tieši izteiktāku vēlmi atgūt pazaudēto laiku (zīšanu) , kā arī izsaukt skumjas, bailes, stresu un raudas.

Vērtīgi ir barot pirmo dzīves gadu. Pirmo pus gadu krūts ir vienīgais ēšanas veids, pārējo pus gadu bērns tikai mācās un pagaršo jaunus ēdienus savā diētā. Kā arī nav vērts uzsākt to darīt bērnam brīžos, kas viņam ir īpaši nepatīkami : pote, zobiņu nākšana, slimošana un karstas vasaras dienas, kuras mazajiem ir grūtāk panesamas.

Atceries, ka pārtraukt krūtsbarošanu nav uzdevums, bet gan process, kurš prasa pacietību un iecietību. Lai rezultāts būtu ilgtermiņa , arī procesam jābūt ne vairāk kā nedēļu ātrumā. Vienu krūts ēdienreizi aizstāj ar kārtīgu piebarojumu. Pilnīgi lieki ir aizstāt ēdienreizi ar mākslīgo piena maisījumu, tieši pretēji. Jābalansē bērna diēta tā, lai maisījums neatrod vietu. Pēc pirmā dzīves gada pienam vairs nav lielas nozīmes, tāpēc labāk bērnu radināt dzert no krūzītēm, vai ar salmiņu nevis ar pudelīti, kuru atkal nāksies atradināt. Pilnīgi lieki.

Vērtīgi ir atstāt divas ēdienreizes no rīta un vakarā, vai arī tās ēdienreizes, kuras māmiņas prāt mazulim ir vissvarīgākās. Diemžēl, bieži tās nesakrīt mammai un mazulim.

Daži noderīgi padomi atradināšanas laikam:

 • Velc krekliņus ar augstu dekoltē, lai bērnam krūtis nav viegli pieejamas

 • Brīdī, kad mazais parasti zīda, tā vietā piedāvā ko citu. Mazākam ūdeni vai ko citu uzkožamu, lielākam rotaļlietu. Vislabāk ko jaunu un aizraujošu, kur Tu esi aktīvs rotaļu biedrs.

 • Izstāsti bērnam, kas tagad notiek. Pat pašam mazākajam.

 • Esi klāt krīzes brīžos, izrādot siltumu un mīļumu.

 • Izmaini līdz šim veidoto dienas režīmu. Ierastajā pupošanās laikā izejat kopīgā pastaigā, vai spēlējat KOPĀ jaunu spēli.

 • Ievies interesantus ēdienus un formiņas bērnam uz šķīvīša.

Atradināšana no krutsbarošanas ir dabīgs process un agrāk vai vēlāk to piedzīvo katra māmiņa! :) Ir normāli just skumjas vai ilgas gan no māmiņas puses gan bērna. Tā kā atradināšana ir arī hormonāls process, zaudējuma sajūtas var būt arī tad, ja esi pilnīgi pārliecināta par to ko dari, un krūtsbarošana nekad Tev nav likusies patīkama... Sajūtas pat reizēm var būt depresīvas tā kā strauji krītas prolaktīna un laimes hormonu līmeņi. Turpinot par nepatīkamām sajūtām - ko darīt ar pienu pilnajām krūtīm?

Pirmkārt, ja jūti bumbuļus, apsārtumus un temperatūru sazinies ar vecmāti vai ģimenes ārstu!

Ir dažas metodes, kuras der mājas apstākļos:

 • Salvijas novārījums;

 • Piparmētras novārījums;

 • Ar roku noslaukt tik daudz, lai noņemtu diskomfortu. Izvairies no piena pumpja.

 • Aukstas kompreses. Kāpostlapas viegli ar dakšiņu sadurstītas.

Kopumā process ir ļoti intīms un neļauj nevienam nekompetentam šajā jautājumā dot padomus, kā labāk. Tai skaitā partnerim. Konsultējies ar vecmāti, laktācijas konsultantu vai ārstu.

Atgādināšu, ka pēc tam kad bērniņš ir vecāks par 2 gadiem, nav signāls, lai beigtu laktācijas periodu. Tā pat sekojošie punkti NAV jāuztver kā signāli:

 • Zobu parādīšanās

 • Tas, ka bērns pats var parādīt, ka grib krūti

 • Tas, ka bērns var pateikt, ka grib krūti

 • Tas, ka bērns staigā

 • Tas, ka bērns neslimo

 • Tas, ka bērns visas dienas garumā zīž tikai dažas minūtes

 • Tas, ka bērns zīž ilgi vakarā/naktī

 • Tas, ka maz zīž

 • Tas, ka mamma atgriežas atpakaļ darbā

 • Tas, ka citiem tas nepatīk

Raksts nesanāca īss. Esmu droša, ka nemaz nepateicu visu, kas man sakāms, tāpēc būs arī otra daļa.

Būtu ļoti pateicīga un priecīga, ja jūs padalītos ar savu stāstu, kā un kāpēc beidzāt krūtsbarošanu!

Daudz materiālus tulkoju no fantastiskās blogeres www.hafija.pl . Toties viņa izmantoja:

Breastfeeding Past Infancy: Fact Sheet

https://bfmed.wordpress.com/category/in-the-news/page/2/

https://www.llli.org/ba/aug94.html

Katherine A. Dettwyler, PhD Department of Anthropology

http://www.aafp.org/about/policies/all/breastfeeding-support.html

Davis, MarieBreastfeeding CME Resource/NetCE.

195 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page