top of page
Search
 • Writer's pictureSindija Tabaka

Grūtniecība Islandē


No brīža, kad uzzinām par grūtniecību, Latvijā ierasta prakse ir šo informāciju apstiprināt ar asinsanalīžu palīdzību, jeb nosakot hcg līmeni. Sievietes iet katru otro dienu uz analīzēm, vēro dinamiku un tikai pēc tam iet pie ginekologa.

Islandē pilnīgi pietiks ar grutniecības testu. Ginekologa apstiprinājums nav obligāts, kaut pēdejos gados šis pamazām mainās. Ļoti retos gadījumos paveicas un ginekologs nosūta uz hcg asinsanalīzēm. Bez nosūtījuma šo pārbaudi veikt nav iespējams.

Ejot ārā no ginekologa kabineta ar šo priecīgo vēsti, visticamāk viņš Tev ieteiks pieteikties pie vecmātes laikā no 9-12 nedēļām sev tuvākajā poliknīnikā, vai slimnīcā.

Respektīvi, visas rūpes par grūtniecību pārņem vecmāte, no sākuma līdz pat dzemdībām.

Tātad visu pēc kārtas :

 • apstirpini grūtniecību ar aptiekā nopērkamu grūtniecības testu un/vai ginekologa apmeklējumu. Manuprāt, visātrāk pieejamās vizītes ir Lækning, Lágmúla 5,

 • vecmāte vada visu grūtniecību no sākuma līdz beigām,

 • pirmā vizīte pie vecmātes ir visilgākā. Tajā Tev uzdos ļoti daudz jautājumus par Tevi un Tava partnera vispārīgo veselības stāvokli, gan citām lietām, tapēc ja nu gadījumā nejūties pietiekami droša komunikācijā svešā mēlē iesaku paaicināt kādu līdzi, vai sarunāt telefoniski palīdzību,

 • pirmais officiālais skrīnings ir jāveic laikā no 11-13 nedēļām,

 • otru skrīningu veic no 20-22 nedēļām. Tajā parasti arī pēc vecāku vēlēšanās nosaka gaidāmā mazuļa dzimumu.

 • trešajā trimestrī sonogrāfiju neveic, ja vien nav kādu speciālu indikāciju, vai māmiņa ir riska grupā. Ja esi no nepacietīgajām, var doties uz 9mánuðir. Tur veic nemedicīnuskus (tas nozīmē, ka neaprēķina nedz bērniņa svaru, nedz pēta veselības stāvokli) 2D un 3D sonogrāfijas.


Trešais trimestris un dzemdības

 • Bērnu kopšanas atvaļinājuma papīri ir jāiesniedz 6 nedēļas pirms noteiktā dzemdību datuma. Šeit vari atrast visu nepieciešamo informāciju.

 • Kopšanas atvaļinājums pienākas gan mammai, gan tētim. 2021 gadā tie ir 5 mēneši mammai, 5 mēneši tētim un 2 mēneši papildus, kurus vecāki sadala savā starpā. Parasti māmiņa ņem visus 7 mēnešus, vai sadala atvaļinājumu uz gadu. Aprēķinu veic par pēdējo gadu un pirmajiem 3 grūtniecības mēnešiem.

 • Ja esi riska grupā dzemdībām būs obligāti jānorit Landspitáli slimnīcā,

 • Islandē ir iespējamas dzemdības dzemdību centrā Björkin, gan mājdzemdības. Šādām dzemdībām ir jāatbilst vairākiem kritērijiem, tikai tad tās būs iespējamas.

 • Šobrīd ir diezgan plašas iespējas sagatavoties dzemdībām islandiešu valodā, gan angliski. Es arī piedāvāju nodarbības. Parasti strādāju ar pāri individuāli, taču pēc pieprasījuma varētu veidot arī nelielas grupas.


Ja esi gaidībās un Tev ir vēl daudzi citi neatbildēti jautājumi, piemēram, kas jāliek dzemdību somā, vai kāda aprūpe Tevi sagaida pēc dzemdībām - raksti man ziņu privāti uz e-pastu sindija.tabaka@gmail.com

290 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page