Search
  • Sindija Tabaka

Kā uzlabot olšūnu kvalitāti? Pirmā daļa

Tik daudz jau runāts par bērniņa gaidībām, gan dzemdībām. Gribēju apskatīt visu šo bēbīšbūšanu no pavisam citas perspektīvas. Sākumpunkta, jeb olšūnas. Protams, ļoti svarīga ir arī vīriešu materiāla kvalitāte, bet par to vēlāk. Sāksim ar mammas pusi , kas veido bērniņu.


Kādu brīdi atpakaļ izlasīju grāmatu :

''It Starts With The Egg'' by Rebecca Fett, (Tas sākas ar olu).Grāmata par neauglības problēmu veidiem, gan to kā ikdienas dzīve, ēdienkarte un kaitīgie ieradumi ietekmē neauglību. Viss apskatīts zinātniski. Nekādas morāles, kas ir ļoti svarīgi, sevišķi pāriem, kuri ar neauglību cīnās jau vairākus gadus, tad katrs neveikli izteiktais komentārs dziļi aizskar sirdī. Nedomā par to, atslābsti, aizbraucat ceļojumā, netaisi nagus, pamēģini dufiņu, ovulācijas testus... Visas nodrilētās frāzes. Neauglību neizvēlas. Tāpēc cilvēki, kuri ar to saskaras vienkārši nevar par to nedomāt, viņi parasti vakarā iet gulēt ar domu par mazuli, un no rīta mostās ar domu par mazuli. Un tas ir briesmīgi.

Kā būtu, ja tomēr ir vēl kaut kas, ko Tu vari darīt, lai uzlabotu olšūnu kvalitāti? Apzināta iespēja kaut mazliet kontrolēt situāciju. Pārņemt vadību savās rokās, un rūpēties par savu ķermeni.

Es grāmatu apkopošu trīs daļās. Lai katrs mans ieraksts nebūtu pārmērīgi garš (gan arī tāpēc, lai gadījumā ,ja izdomāt lasīt grāmatu Tev paliktu kāda intriga).


#Diēta

Ogļhidrāti un auglība

Ogļhidrāti paceļ cukura līmeni, kas savukārt paceļ insulīnu. Insulīns iet roku rokā ar PCOS (policistisku olnīcu sindroms). Pacelts glikozes līmenis traucē balansu pārējiem reproduktīvās sistēmas hormoniem, būtība izraisot haosu.

Autore iesaka Mediterraen diētu - sabalansēta, antioksidantiem bagāta diēta un minimāls OH daudzums. Šī diēta palielina iespēju palikt stāvoklī un samazina SA riskus.


Paturpinot par cukura un insulīna līmeņiem

Insulīna rezistence var izraisīt nepareizu hromosomu skaitu, kas noved pie SA riska. Zema ogļhidrātu diēta var būt noderīga tām sievietēm, kurām ir liekais svars, PCOS, diabēts, vai insulīna rezistence. Arī veselām sievietēm zema OH diēta ir veselīga. Dažos gadījumos, tik ļoti populārā Keto diēta, var izraisīt pārāk lielu slodzi uz vairogdziedzeri, tāpēc uzmanīgi.

Arī augļos ir cukurs (tomēr veselīgs) , tapēc visdrošāk ir izvēleties ogas, vai arī sadalot porcijas (augļus) pa 40g divās daļās.


# Dzērieni Pierādīts, ka 12g dienā (labāk nedēļā) vīna glāzes neietekmē auglību (grūtniecībā protams ietekmē, izārdot šūnas un traucējot augļa attīstībai)

Lielāks ļaunums ir kofeīns. Palikt stāvoklī netraucē, taču īpaši ietekme SA risku.


# Hromosomu defekti

Sievietei pēc 40 gadiem, vairāk kā puse olšūnu var būt ar hromosomu defektiem. Lielākā daļa defektu rodas procesā, ko sauc par meioze. Olšūna izaug ar nepareizu hromosomu skaitu brīdī, kad meioze klūst satraukta. Ja kāda no hromosomu kopēšanas brīdī aiziet kas greizi, izveidojas pārāk mazs vai pārāk liels hromosomu skaits (jeb olšūna ar defektiem).

Tas notiek aptuveni 90-120 dienas pirms ovulācijas ( tik ilgi veidojas olšūna, tāpēc ir tik svarīgi šie 3 mēnešu vitamīnu dzeršana, pirms censonēšanas sākuma.) .


# Stress

Stress ietekmē enerģijas resursus , lai veidotu pareizu olšūnu. (šo enerģiju sauc par mitohondriju) Iespējams, ar olšūnām pat viss ir kārtībā, tikai reproduktīvai sistēmai beigušās baterijas.


# BPA

BPA ietekmē auglību, cukura diabētu, sirds saslimšanas un aptaukošanos. Kā ietekmē auglību? Vienkārši runājot - bojā olšūnu kvalitāti, tāpēc plastmasa traukus jāmaina uz stikla. Ne uzreiz. Nav viss arsenāls tūlīt pat jāizlidina no plauktiem, bet pakāpeniski. Jaunus plastmasas traukus nepērkot, bet gan iemainot pret stikla. Nebūtu vēlams arī sildīt plastmasas traukos / vienreizējos iepakojumos ēdienu.


# THAL

THAL - ir kaitīgs. Atrodas vinilā, tīrīšanas līdzekļos un nagu lakās.Man šķiet, priekš iesildīšanās būšu uzrakstījusi pietiekami daudz. Nākamā tēma būs par vitamīniem. Kuri ir vitāli nepieciešami, gan no kuriem ir lielāks ļaunums nekā labums. Pēc tam trešajā daļā plānoju apkopot vitamīnu plānus, pēc vajadzības. Pamata plāns iesācējiem, PCOS, ja ir bijuši zaudējum, vai ja ir palielināts SA risks, endometrioze, vitamīnu plāns vīrietim un mākslīgā apaugļošana.


Atceries, pirms pieņem jebkādu lēmumu attiecībā uz savu veselību un vitamīnu lietošānu , konsultējies ar savu ārstu, lai noskaidrotu, vai tas ir tev piemērots!321 views0 comments