Search
 • Sindija Tabaka

Kādi vitamīni un kāpēc? Otrā daļa

Turpinu iesākto projektu un šoreiz rakstīšu apkopojumu par vitamīniem, gan kopējo veselības stāvokli.


Ja tev jau ir grūtības palikt stāvoklī, vai iepriekš ir bijuši spontānie aborti - sāc ar šo trīs faktoru pārbaudi :

 • D vitamīna deficīts

 • vairogdziedzera slimības

 • celiakija

 • zobu veselība


# D vitamīns

Šim vitamīnam ir ne tikai liela loma auglības jomā, bet gan arī daudzās citās. Tikai nesen dažos zinātniskajos pētijumos tika atklāts, ka D vit. nepietiekamība negatīvi ietekmē fertilitāti.

Kas tieši notiek, un kā tieši vitamīns ir saistīts ar bērniņa ieņemšanu? Diemžēl, precīzi izpētīts vēl nav, taču pētniekiem ir pieņēmums, ka viena no lomām ir dzemdas sieniņu (endometriju) padarot draudzīgu (receptīvu) , lai embrijs varētu pilnvērtīgi implantēties. D vitamīns spēlē lomu arī hormonu ražošanā, un tā deficīts traucē estrogēna sistēmu, kā arī samazinot antimillera hormona ražošanu, kurš ir saistīts ar olšūnu folikulu augšanu.

Kā vitamīna D deficīts ietekmē spontānā aborta (turpmāk SA) risku?

Ir pierādīta tieša saistība starp vitamīnu D un imūnsistēmu (Natural Killer Cells) . Tātad - sievietēm ar augstāku vit. D līmeni ir lielākas iespējas nepiedzīvot atkārtotu SA.

Ieteicamā deva:

 • Ja ir optimāls (40ng/ml), un ir pietiekami uzņem sauli, tad 2000IU

 • Ja ir maziet zem optimālā (30ngl/ml) ,tad 4000-5000 IU deva

 • Ja deficīts, tad 10 000 IU (zem 20ng/ml) - divu nedēļu garumā


# Vairogdziedzeris

Lieliski, ka mūsdienās ir hormonu tabletes ar kurām varam kontrolēt vairogdziedera darbību.

Ja veic asinsanalīzes , tad optimālām analīzem jāizskatās šādi:

 • TSH: 1.0-2.0 mIU/ml

 • Brīvais T4: vismaz 1.1ng/dl

 • brīvais T3:vismaz 3.2 pg/ml

Daudzi endokrinologi uzskata, ka līdz TSH 4.5mIU/ml nekāda ārstēšana nav nepieciešama un viss ir normāli, taču daudzi fertilitātes speciālisti tic, ka rezultāts tuvāk 1mIU ir ideāls.


# Celiakija

Patiesībā, celiakija gandrīz katram cilvēkam izpaužas savādāk, tāpēc bieži tā netiek atklāta pat gadiem. Celiakija ir autoimūna gremošanas trakta slimība (imūnsistēmas traucējumi), kas nozīmē, ka cilvēkam kaitīgs glutēns, kas rezultātā bojā tievo zarnu gļotādas bārkstiņas, un tādējādi tiek traucēta uzturvielu uzsūkšanās organismā. Tiešī šī uzturvielu neuzsūkšanās traucē auglībai.

Iedomājies, tu lieto rekomendēto folskābes daudzumu, taču celiakijas dēļ tavs ķermenis to nespej uzsūkt... šī situācija divkāršo SA risku. Ko darīt? Ja ir aizdomas par šīs slimības esamību - pārbaudi to, un tulīt pat uzsāc bezglutēna diētu.


# Zobu veselība

Ne tik ļoti pati zobu veselība, kā smaganu. Iekaisušas un asiņojošas smaganas pārnēsā baktērijas, un baktērijas izraisa iekaisumu. Kad Ķermenis ir iekaisuma režīmā , viņš atraida jaunpienācējus, tai skaitā apaugļoto olšūnu.


# Folskābe

Šo svarīgo vitamīnu parasti iesaka lietot, lai novērstu smagus defektus bērniņa attīstībā, kā

Spina bifida (raksturo nepilnīgu smadzeņu un muguras smadzeņu attīstību), taču jaunākie pētījumi pierādījuši, ka folskābe spēlē lielu lomu jau krietni agrāk - olšūnas nobriešanas brīdī. Ņemot vērā, ka olšūna nobriest trīs līdz četrus mēnešus pirms ovulācijas, tad jo ātrāk sāksi lietot folskābi, jo labāk. Tātad šis vitamīns ir svarīgs visos auglības posmos - sākot ar olšūnu, ovulāciju līdz bērniņa augšanai. Ieteicamās devas:

 • Absolūtā minimālā ieteicamā deva ir 400mg,

 • Sievietēm, kuras censonē iesaka vismaz 800mg.


# Coenzyme Q10 jeb īsuma CoQ10

Kā tik maza molekula spēlē tik lielu lomu olšūnu kvalitātē? Tas ir iespējams, jo CoQ10 ražo enerģiju viscaur visā ķermenī - muskuļos, smadzenēs un olšūnu attīstības procesā. Precizējot - ražo enerģiju šūnās. Šo procesu sauc mitohondrijs.

Ja olšūnai nav pietiekami enerģijas, lai organizētu un atdalītu hromosomu skaitu, tad olšūna ar nepareizu hromosomu skaitu pārtopot par embriju, un tādam embrijam ir ļoti mazas izredzes izdzīvot.. un tas ir visbiežākais iemesls, kāpēc notiek SA ļoti mazos grūtniecības termiņos.

Ieteicamās devas:

 • IVF un tiem kuriem ir bijis iepriekš SA ir 400mg Ubiquinol, jeb CoQ10 (sadalot divās 200mg porcijās no rīta pēc brokastīm un pēc pusdienām)

 • Ja esi censonēšanas sākumā, Tev pilnīgi pietiks ar 200mg devu Ubiquinol.

 • Nav ieteicams lietot vakarā, jo dažiem cilvēkiem tas izraisa miega problēmas. (konsultējies ar savu ārstu, ja tev ir pazemināts asinsspiediens vai 2 tipa diabēts, iespējams šis uztura bagātinātājs nav domāts Tev) .

# Antioksidanti Antioksidanti spēlē vitālu lomu olšūnu kvalitātē aizsargājot tās pret stāvokli, ko sauc oksidatīvais stress (Oksidatīvais stress rodas, kad organismā zūd antioksidantu un brīvo radikāļu līdzsvars. Tādējādi veidojas pārāk daudz brīvo radikāļu – aktīvu molekulu, kuras ir iesaistītas daudzos procesos. Brīvie radikāļi kaitē veselībai un pakāpeniski paātrina novecošanos.) . Pat ja olnīcu folikulos dabīgi mājo antioksidantu vitamīni un enzīmi, tie bieži ir mazākumā sievietēm ar neizskaidrotu neauglību, PCOS, un neauglību, kura saistīta ar vecumu. Antioksidantus parasti var pārtraukt lietot īsi pirms punkcijas (makslīgās apaugļošanas gadījumā, turpmāk MA), vai arī pēc pozitīva grūtniecības testa. Dažos gadījumos vērtīgi ir turpināt vitamīnu E līdz pat transfēram MA gadījumā. Noteikti konsultējies ar ārstu kā Tev labāk rīkoties. Kuri ir tie svarīgie antioksidanti?

 • C , 500mg dienā, 1000mg (piemērots neizskaidrotai neauglībai vai endometriozei)

 • un E, ne vairāk kā 200IU dienā (Piemērots ar vecumu saistītai neauglībai, vai pirms embrija transfēra)

 • alpha - Lipoic acid, 400-600mg (piemērots PCOS, samazinātai olšūnu rezervei, autoimūnajām saslimšanām, atkārtotiem spontānajiem abortiem un endometriozei; uzmanīgi tiem kuriem ir vairogdziedzera traucējumi un cukura diabēts)

 • N-acetylcysteine, 600mg (piemērots PCOS, samazinātai olšūnu rezervei, ar vecumu saistītai neauglībai, endometriozei un atkārtotiem spontānajiem abortiem, kā arī samazina homocisteīna līmeni)

 • L-carnitine, 3g (regulē insulīna līmeni un lieko svaru sievietēm ar PCOS)

 • cinks

 • selēns

 • melatonīns # Melatonīns To mēdz dēvēt arī par "miega hormonu", vai varbūt esi dzirdējusi, ka to sauc par dabīgajām miega zālēm. Melatonīns palīdz noregulēt diennakts ritmu, pasakot ķermenim ka naktī ir jādodas pie miera un no rīta jāceļas. Ko tieši melatonīns dara olnīcās nav pilnīgi noskaidrots, bet uz doto brīdi ir zināms, ka melatonīns ir ļoti spēcīgs antioksidatnts. Lietojot šo spēcīgo antioksidantu olšūnās samazinās oksidatīvais stress, uzlabojas olšūnu un embrija kvalitātei. Sevišķi labvēlīgs ir sievietēm ar PCOS kombinācijā ar myo-inositol (par to runāšu zemāk) Ieteicamā deva:

 • 3mg pirms miega (ja jūti reiboņus, dullu galvu vai depresīvu noskaņojumu, iespējams Tev ir jāsamazina deva; piemērots MA vai PCOS) # Myo - inositol Inositols principā ir palīgs, lai atjaunotu ovulāciju un uzlabotu olšūnas kvalitāti sievietēm ar PCOS vai insulīna rezistenci. Retos gadījumos, šis uztura bagātinātjs varētu būt izpalīdzīgs pat ja Tev nav PCOS. Kas tieši ir šis inositols? Īsumā tā ir cukura molekula, dabīgi atrodama ēdienos kā augļi, dārzeņi, graudaugi un rieksti. Vari izskatīt inositola lietošanu, ja:

 • Tev ir bijis MA, kura laikā daudzas olšūnas bija nenobriedušas,

 • Tavā pagātnē ir neizskaidroti atkārtoti spontānie aborti,

 • Tev ir insulīna rezistence,

 • Tev ir neregulāra ovulācija, respektīvi - neregulāri menstruālie cikli. Ko inositols dara? Īsumā - viņs uzlabo olšūnu attīstības procesu, un embriju kvalitāti, sievietēm ar PCOS, samazinot insulīnu un kontrolējot cukura līmeni asinīs. Pie tam, ja Tev ir PCOS Tev ir lielāks risks saslimt ar otrā tipa diabētu, un inositols (kopā ar sabalansētu ēdienkarti) šo risku krietni samazina. Teorijā, ja insulīna rezistence veicina/palielina spontāna aborta risku, tad suplements kā inositols, kurš samazina insulīna rezistenci ir īpaši labvēlīgs šādos gadījumos.

Ieteicamās devas:

 • Parasti tie ir 4g dienā , sadalīti divās daļās - puse no rīta, un puse vakarā;

 • Ideāli, ja sāk lietot vismaz trīs mēnešus pirms censonēšanas.


# DHEA

Neskatoties uz to, ka DHEA var daudzviet var iegādāties, kā visparastāko uztura bagātinātāju, tas ir hormons. Obligāti aprunājies ar savu ārstu, pirms lietošanas uzsākšanas. Nav ieteicams lietot sievietēm ar PCOS, vai ja Tev ir vēsturē īpaša jūtība pret hormoniem (vēzis), nav vēl izpētīts kāda ir iedarbība sievietēm ar endometriozi.

Kas ir šis DHEA? Īstais nosaukums ir Dehidroepiandrosterons, tāpēc ļoti priecājos par saīsinājumu. Atbild par virsnieru dziedzeri un olnīcām, jeb agrīno olšūnu attīstības stadiju. Ja kādu iemeslu dēļ virsnieres neražo pietiekami DHEA, daudz mazāks olšūnu skaits attīstīsies jebkādā dotajā laikā. Ir vēl viens hormons, kurš nosaka olšūnu rezerves un tas ir AMH, jeb anti-miller hormons.

DHEA līmenis parasti samazinās ar vecumu un tas ir pilnīgi normāli. Jaunākām sievietēm viņš var būt samazināts, ja ir autoimūnās saslimšanas, vairogdziedzera slimības, reimatiskais artrīts, vai antivielas, kuras uzbrūk virsnierēm.

Kam piemērots šis DHEA? Sievietēm, kurām ir ‘’mazas olnīcu rezerves’’, vai sievietēm pēc 40 gadiem, kurām ir nepietiekamas olnīcu rezerves.

DHEA spēlē lielu lomu kopā ar testosterona līmeni. Parasti ir pieņemts uzskats, ka tas caurcaurēm ir vīrišķais hormons, taču testosterons veic svarīgu darbu arī olnīcās. Tas saistās ar androgēnu receptoriem olnīcu šūnu virsmā un katru mēnesi mudina vairāk folikulu attīstīties agrīnā stadijā. Ja testosterons ir zems, tas var izraisīt mazu folikulu skaitu un zemu AMH.

Normāli DHEA līmeņi sievietēm:

 • Vecums 18-29 , 44-332mcg/dL (1.19-9.00)

 • Vecums 30-39, 32-228mcg/dL (0.84-6.78)

 • Vecums 40-49, 18-244mcg/dL (0.49-6.61) Ieteicamās devas:

25mg , trīs reizes dienā, ar laiku var palielināt. Šoreiz viss. Ļoti daudz informācija sakopota vienā rakstā. Ja esi nokavējusi pirmo daļu, tad to vari atrast spiežot šeit : Kā uzlabot olšūnu kvalitāti? Pirmā daļa

Nākamā daļa būs apkopoti vitamīnu plāni. Vēl īsti nezinu, ko darīt ar vitamīnu sarakstu vīriešiem, veidot atsevišķu daļu? Kā jums šķiet?

541 views0 comments