top of page
Search
  • Writer's pictureSindija Tabaka

Kas būtu jāzina par zīdīšanu veiksmīgam startam?

Krūtsbarošana. Tā ir vesela zinātne. Mātes piens ir unikāls katrai sievietei, un ir piemērots ideāli tieši viņas bērniņam. Šoreiz mans raksts būs par pamatiem, un faktiem kurus vajadzētu

Tikko dzimis zīdainis, uzlikts uz mammas punča, instinktīvi vispirms meklēs acu kontaktu pēc tam - mātes krūtsgalu. Vadoties pēc smaržas, tumšā pleķa (krūtsgala) , kas grūtniecības laikā mainās un paliek krietni tumšāks un lielāks , lai jaundzimušais var labi saskatīt. Starp citu, vai zināji, ka jaundzimušais ir spējīgs pats mērot ceļu līdz krūtsgalam? Velkot kājiņas zem sevis un stumjot sevi uz augšu, ar kājiņām. Māmiņa var tikai pieturēt galviņu. To sauc par ‘’krūts rāpošanu’’ (jeb breast crawling). Apmēram stundas laikā mazais pieveic savu ceļu. Ar šīm kustībām notiek placentas stimulācija, jeb trešā dzemdību fāze. Oksitocīns ir debesīs un placenta var piedzimt. Ja nav nekādu sarežģījumu pēc dzemdībām, māmiņai tas ir laiks , lai aplūkotu pirmo reizi, savu tikko dzimušo bērniņu. Divas stundas, pilnīgā mierā un harmonijā. Labi, es te mazliet novirzījos no tēmas. Skaidri ir redzams, ka viss ir saistīts, kā shēmā, vai kāršu namiņā - ja nokritīs viena kārts, sabruks viss kāršu namiņš līdz pat pašiem pamatiem...

Krūtsbarošana ir veids, kurā jaundzimušais mācās došanas un ņemšanas attiecības jau no savas dzīves pirmajām dienām. Ir pieprasījums - ir piedāvājums.

Oksitocīns ir laimes hormons. Prolaktīns ir hormons, kas atbild par piena ražošanu. Tūlīt pēc dzemdībām progesterons strauji krītas un aktivizējas šie divi hormoni draugi, kuri darbojas roku rokā. Viens bez otra nekādīgi nevar iztikt.

Brīdī, kad mazulis zīž krūtsgalu, līdz smadzenēm nonāk signāli un atbrīvojas laimes hormons oksitocīns (un prolaktīns) , kurš nonāk tavā asinsritē. Kad piens sasniedz krūtis, oksitocīns liek ar pienu pilnajām alveolām sarauties un izspiesties. Tas pats var notikt izdzirdot sava bērna raudas, vai iedomājoties par viņu. Iespaidīgi, vai ne?

Zīdainim piedzimstot, kuņģa izmērs nepārsniedz ķirsi. Tad stādāties priekšā, ka pilnīgi pietiek ar tējkaroti pirmpiena. Neplēšam matus ārā, ja otrajā dienā netek piena upes. Kuņģa lielums aug pakāpeniski, līdz ar pakāpenisku pieniņa vairošanos.

  • Tāpēc svarīgi ir mazo likt pēc iespējas biežāk pie krūts,

  • Māneklīti neiesaka lietot pirmās 6 dzīves nedēļas,

  • Krūšu stimulācija ir piena vairošanās atslēga,

  • Krūšu izmēram nav nekāda sakara ar piena ražošanu.


Ar piena vairošanos tikām skaidrībā. Vai ir kādi iemesli, kas var aizkavēt piena ražošanu? Ir. Un tie ir individuāli iemesli.

  • Dzemdības - ja tās bijušas traumatiskas vaginālas dzemdības, vai spontāns ķeizargrieziens.

  • Nepietiekams atbalsts. miegs un uzturvielu trūkums.

  • Saprast kāpēc ir svarīga krūtsbarošana, nevis kā , jo tehniskas nianses var labot. Ja ir pareizs krūtsgala satvēriens, krūtsbarošanai nevajadzētu būt sāpīgai un nepatīkamai.

  • Krūtbarošana ir attiecības, kuras mainās katru dienu. Tas pats attiecās uz mākslīgo piena maisījumu, māmiņām kas savu pienu slauc vai jauktai ēdināšanai ( kad kaut kādu iemeslu, dēļ mazulim ir jādod gan krūts, gan piena maisījums ). Patstāvīgi mainās pieprasījuma biežums un daudzums, gan pazīmes pēc kurām noteikt , vai zīdainis ir izsalcis.

  • Augot zīdainim līdzi mainās krūtspiena sastāvs, lai zīdainis saņemtu tieši to, kas viņam tieši konkrētajā vecuma posmā ir nepieciešams.


Es,protams, varu rakstīt ciparus un gramus ,zīmēt tabulas pēc pieņemtiem standartiem, bet esmu droša, ka neviena māmiņa un viņas bērns nav liekams nevienos standartos. Vēlējos izstāstīt pašu svarīgāko, ka tas ir tuvības un saiknes stiprināšanas mirklis - par došanas un ņemšanas attiecībām un laimes hormonu. Ja Tev ir kādi jautājumi par krūtsbarošanu, vai citu bērniņa ēdināšanas veidu, jūties brīvi ,lai sazinātos ar mani.Materiāli no www.babycenter.com un apmeklētajām lekcijām .

65 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page