top of page
Search
  • Writer's pictureSindija Tabaka

Kurā dzemdību fāzē vislabāk atrasties vertikāli?

No fizioloģiska viedokļa

Iedomājies kečupa pudeli. Automātiski paņemot pudeli rokās griežam to otrādāk, jo labi zinām, ka mērce šādā veidā visātrāk tecēs.
Tieši tik pat dabiski būtu jāuztver dzemdības vertikāli.Gravitācija palīdz bērna galviņai ieslīdēt dzemdību kanālā, radot spiedienu uz dzemdes kaklu - palīdzot tam ātrāk vērties vaļā. Bērna galviņa ieslīd iegurnī pakāpeniski, vienmērīgi iestiepjot audus starpenē. Samazinās plīšanas risks. Kā arī placenta ir labāk apasiņota un bērniņam ir pietiekama skābekļa apgāde. Guļus aorta ir nospiesta.


Kurā dzemdību fāzē vislabāk atrasties vertikāli?

Dzemdības no sākuma līdz beigām ir kustība. Tas attiecas uz visām 3 fāzēm :

1 fāze - dzemdes kakla īsināšanās un atvēršanās,

2 fāze - bērniņa dzimšana ,

3 fāze - placentas dzimšana. Bieži novēroju, ka atrašanās vertikāli attiecas pārsvarā uz tieši 1 fāzi dzemdībās, jo tā ir visgarākā. Tuvojoties 2 fāzei, vecmātes aicina mammu apgulties.

Vispiemērotākās vertikālās pozas katrai dzemdību fāzei:

I Fāze

Stārķu gājiens : ļoti dīvaina, bet mega efektīva. Cilā augstu ceļgalus staigājot, tādējādi palīdzi galviņai ieslīdēt dzemdību kanālā, kā arī pastiprina kontrakciju efektivitāti (ne obligāti paliekot sāpīgākām).Dejošana ar partneri: var griezt valsi, var to darīt arī ļoti vienkārši. Apliec rokas ap partnera pleciem un lēnām kustaties vai līgojaties līdzi pieklusinātas mūzikas ritmā.Duša. Reklasējošs silts ūdens, plus gravitācijas spēks ir lieliska kombinācija!Atbalsts no mugurpuses: Partneris, dūla vai vecmāte Tevi pietur no mugurpuses zem padusēm. Kontrakciju vilnī tupies lejā. Vari balstīties uz partnera nolaistajām kājām. Viegla šūpošanās un elpošana ritma Tev palīdzēs tikt galā ar sāpēm.


Tupus pozu būtu vēlams apgūt un ietrenēt jau grūtniecības laikā, jo nav nemaz tik viegli ilgi izturēt. Pēdai jābūt pilnīgi pret zemi, nevis uz pirkstgaliem.

Balstīties vari uz krēsla, trepēm vai partnera. Pēc katras šādā pozā kontrakcijas obligāti piecelies kājās, iztaisnojies, atbrīvo ķermeni.


Sēdus pozīcija.


Vislabāk sēdus pozīciju izmantot atpūtai, ne ilgāk kā stundu no vietas. Šī būs poza, kurā dzemdību partneris tiks viegli klāt Tavai mugurai, lai varētu masēt un Tev palīdzēt atbrīvoties. Sēdēt var uz poda, krēsla, bumbas un dzemdību krēsliņa.Četrāpus ir lieliska poza, lai noņemtu spiedienu no muguras, vai lai nedaudz atvilktu elpu. Vari arī galvu noguldīt vienā līmenī ar ceļgaliem.


Šādi vari atvieglot spiešanas sajūtu, kamēr nav pilna atvēruma. Piemērota ļoti dinamiskām dzemdībām.


Vari izmantot rebozo lakatu atbalstam.

II fāze

  • Stāvēšana, kas pāriet pietupienā kontrakciju laikā.

  • Tupus poza. Tevi var pārsteigt sāpīgākas kontrakcijas kādas ir šajā pozā, taču tieši šāds ir šīs pozas mērķis 2 fāzē. Stiprākas kontrakcijas ir efektīvākas, lai process virzītos uz priekšu.

  • Četrāpus

  • Sēdus uz dzemdību krēsliņa

Gadās, kad vertikālas pozas nav ieteicamas. Kādos gadījumos? Ļoti dinamiskās dzemdībās. Ja dzemdības strauji virzās uz priekšu, bet esi viena un gaidi atbraucam partneri, vai vecmāti kurai drīz jāierodas. Vai arī jūti kā galviņa jau rada spiešanas sajūtu, bet līdz slimnīcai braucams kāds gabaliņš. Tādos gadījumos labāk atgulties horizontāli, vai četrrāpus.


Illustration: Bigita Faber, courtesy of GynZone

Book: Irena Choluj ''Urodzic razem i naturalnie''

66 views0 comments

Recent Posts

See All
Post: Blog2_Post
bottom of page